Festival na mostě připomněl pád železné opony

/FOTOGALERIE/ V sobotu 17.5.2014 se uskutečnilo na mostě přes Dyji mezi Čížovem a Hardeggem českorakouské setkání pod názvem „Festival na mostě“. Akci zorganizovaly správy národních parků Podyjí a Thayatal a partnerská města Hardegg a Vranov nad Dyjí.

Image

Podívejte se na fotogalerii z akce: Festival na mostě v Hardeggu

Festival měl být připomenutím toho, že v roce 2014 uplyne 25 let od pádu tzv. železné opony, která před rokem 1989 představovala nepřekonatelnou bariéru mezi Rakouskem a tehdejším Československem a zamezovala, dnes zcela samozřejmé, spolupráci mezi oběma zeměmi.

Součástí festivalu bylo slavnostní otevření výstavy pod širým nebem „Dojmy z otevření hranic“, která je přímo na mostě a jeho blízkém okolí zpřístupněna pro veřejnost v průběhu celé letní sezóny. Výstava (celkem více než  20 fotografií z archivu Jihomoravského muzea ve Znojmě, obce Hardegg a soukromých sběratelů) ukazuje dějiny mostu od konce 19. století, přes dramatické dny z období „mnichovské zrady“ v roce 1938 a znovuotevření mostu v roce 1989, až po současnost a poukazuje na celou řadu zajímavých faktů z nedávné historie. Online fotogalerie si také můžete prohlédnout v našem článku: FOTOSTORY: Sedláci, vojáci a turisté. Cesta Hardeggského mostu neklidnou historií Podyjí

Nad festivalem převzali patronát velvyslanci obou zemí – pánové Jan Sechter, český velvyslanec ve Vídni, a Ferdinand Trauttmansdorff, rakouský velvyslanec v Praze, kteří akci osobně navštívili. Na mostě se prodávaly speciality české i rakouské kuchyně a zněla hudba v podání kapel obou zemí. Vadou na kráse bylo počasí, po celou dobu silně pršelo a déšť houstl čím dál víc, až vpodvečer vyhnal definitivně všechny účastníky festivalu. Kvůli deštivému počasí byl silně zredukován bohatý program plný her, které správy obou národních parků původně plánovaly pro dětské návštěvníky festivalu.