Evropský den chráněných území oslavíme koncertem, výstavami i exkurzemi,

/PROGRAM AKCÍ/ Mezi hady a obojživelníky, k řece Dyji, nebo na koncert či výstavy zveme letos zájemce v rámci oslav Evropského dne chráněných území. Lidé se s námi mohou vypravit  do okolí vinice Šobes či rakouského hradu Kaja. Zájemci si také mohou poslechnout tradiční koncert v Čížovské kapli nebo shlédnout čerstvě otevřené výstavy ve Vranově nad Dyjí či v Hardeggu.

Honza_snake.jpg

Oslavy Evropského dne chráněných území odstartujeme už tuto sobotu Festivalem na mostě v Hardeggu, který má zároveň připomenout 25 let od pádu železné opony (Více…). Jeho součástí je i otevření výstavy fotografií z českých národních parku  Naše národní parky - zelené mosty Evropy. V rakouské Nationalparkhausu v Hardeggu potrvá až do půlky září.

O týden později se rodiny s dětmi mohou vydat na pátrání po rakovi, vydrách a dalších zvířatech v rámci exkurze Co vypráví řeka pořádané ve spolupráci s kolegy z rakouského Národního parku Thayatal.  Akci, která začíná v sobotu 24.5. ve 14:00 na parkovišti u zříceniny hradu Kaja zakončíme společným piknikem u řeky.

Zbavit se své fobie z hadů a obojživelníků se zase naopak můžete spolu s Mojmírem Vlašínem na výpravě za těmito živočichy do okolí Devíti mlýnů. Exkurze začíná v sobotu 24.5. v 9:00 na parkovišti před hotelem Vinice Hnanice.

Stejný den vpodvečer pak zájemce čeká vystoupení pěveckého sboru znojemského gymnázia v Čížovské kapli nebo otevření výstavy Retro fotografií v tamní Galerii Lesovna.

Evropský den chráněných území (European Day of Parks), který připadá na 24. května, je tradičně spojen s výpravami do přírody. V národních parcích a chráněných krajinných oblastech se v měsíci květnu uskutečňují desítky komentovaných exkurzí a dalších akcí. Na řadě míst po celé České republice se tak návštěvníci dozvědí, jakou péči tato jedinečná území potřebují.   Ochranáři tak chtějí ukázat, že péče o přírodu je velmi rozmanitá. Některá území potřebují, aby je člověk ponechal tak, jak jsou a jen pozoroval, jak si příroda poradí. Jiná vyžadují péči. Například bez pravidelného kosení by z luk zmizely orchideje, motýli či sysli.

Program oslav Evropského dne chráněných území symbolicky ukončí vernisáž výstavy prací inspirovaných živoucím vědomím učitele a fotografa Bohumíra Prokůpka, které vznikly na jaře tohoto roku v karajině Podyjí. V Galerie Thayana na vranovském zámku se uskuteční ve středu 28.5. od 17:00. Vystaveny zde budou fotografie, videa i autorské instalace.

PROGRAM AKCÍ

17.5. sobota 25 let bez železné opony (pořádáno ve spolupráci se Správou Národního parku Thayatal a obcemi Hardegg a Vranov nad Dyjí)

Sraz: 17.00 Hardegg, most přes Dyji
Program: otevření výstavy dobových fotografií z doby železné opony, vzpomínky z období, kdy řeka oddělovala oba národy, občerstvení a hudba na hraničním mostě, program pro rodiny s dětmi, ukončení až za tmy.
Zaměření: českorakouská akce pro veřejnost, připomínka výročí čtvrtstoletí pádu železné opony

17.5. - - 14.9. - Výstava Naše národní parky - zelené mosty Evropy

Výstava fotografií ze čtyřech českých národních parku v Domě Národního parku Thayatal v Hardeggu

24.5. sobotaUžovka stromová a její přátelé (pořádáno ve spolupráci se základní organizací Českého svazu ochránců přírody Veronica při příležitosti Evropské dne chráněných území)
Vedoucí: Mojmír Vlašín (ZO ČSOP Veronica)
Sraz: 9.00 Hnanice, parkoviště před hotelem Vinice Hnanice
Trasa: Hnanice - Pod  Šobesem - Lipinská louka – Šobes – zpět Hnanice, cca 4 km  jen po cestách s návratem do 14.00
Doporučené vybavení: fotoaparát, klíč k určování obojživelníků a plazů
Nutno s sebou: pevná obuv
Zaměření: zoologie, herpetologie, terapie pro ty, co se bojí hadů

24.5. sobota – Co vypráví řeka (pořádáno ve spolupráci se Správou Národního parku Thayatal a základní organizací Českého svazu ochránců přírody Kněžice)
Vedoucí: Claudia Waitzbauer - Správa Národního parku Thayatal, Kateřina Feikusová – ZO ČSOP Kněžice
Sraz: 14.00 parkoviště pod hradem Kaja (Rakousko)
Trasa: Kaja – údolí potoka Kajabach k řece Dyji a zpět, středně náročným terénem s návratem do 17.30
Nutno s sebou: jídlo na společný piknik na břehu Dyje
Zaměření: program pro rodiny s dětmi, hledání raka, vydry a dalších živočichů, pouštění vlastnoručně vyrobených loděk po řece Dyji

24. 5. sobota – Jarní tóny v Čížovské  kapli
Začátek: 18.00 Čížov, kaple
Vstupné: dobrovolné
Program: tradiční zpřístupnění kaple v Čížově s hudbou a zpěvem u příležitosti Evropského dne parků, zhruba hodinový koncert pěveckého sboru znojemského gymnázia
Poznámka: auta, prosím, odstavte na parkovišti před obcí

24. 5. sobota – RETRO výstava fotografií
Začátek: 19.30 Čížov, Galerie Lesovna
Vstupné: dobrovolné
Program: vernisáž výstavy černobílých fotografií - krajina, lidé,dokument
Poznámka: auta, prosím, odstavte na parkovišti před obcí

28.5. středa  - vernisáž výstavy Společná krajina
Výstava prací inspirovaných živoucím vědomím učitele a fotografa Bohumíra Prokůpka
Začátek: 17:00, Galerie Thayana, Státní zámek Vranov nad Dyjí, I. nádvoří