Vítězové ankety strom roku Znojemska 2010

V pondělí 4. dubna byly ve znojemském Domě umění slavnostně vyhlášeny výsledky hlasování pro nejsympatičtější stromy na Znojemsku pro rok 2010. Po sečtení výsledků z hlasovací urny umístěné na výstavě k anketě a z internetového hlasování, mohli pořadatelé - Klub přátel stromů Znojemska, Ekoporadna Správy Národního parku Podyjí a Živé pomezí Krumlovsko - Jevišovicko - předat ceny za první místo navrhovatelům Zámeckého cedru ve Višňovém.

Stejně jako u dalších oceněných stromů nebyl navrhovatel jen jeden. Návrh podal Karel Mikyšek studující na Gymnáziu v Moravském Krumlově a zároveň studenti Středního odborného učiliště  a střední odborné školy SČMSD na Přímětické ulici ve Znojmě. Cedr získal 352 hlasů.

Zámecký cedr ve Višňovém

foto: Karel Mikyšek

Jako druhý se umístil Sekvojovec obrovský v Kravsku se 339 hlasy, nominovaný Okrašlovacím spolkem ve Znojmě a opět studenty SOU a SOŠ SČMSD na Přímětické ulici ve Znojmě.

 

Image

Třetí místo nakonec vyšlo na zpočátku (alespoň v internetovém hlasování) nejnadějnějšího kandidáta - Skalický platan, kterému veřejnost poslala 328 hlasů. Navrhovatelé byli tentokrát dokonce 4, z toho 2 kolektivní. Jednalo se o Obec Skalice, Základní školu ve Skalici, pana Josefa Sysla, autora krásných fotografií, které provázely celou anketu (jedna např. ilustrovala plakát k výstavě), a paní Marii Balíkovou.

foto: Josef Syselfoto: Josef Sysel

Podrobnosti o všech stromech nominovaných do ankety si můžete přečíst zde.

A zde jsou kompletní výsledky hlasování v anketě:

pořadí navržený strom počet hlasů
1. Zámecký cedr ve Višňovém 352
2. Sekvojovec obrovský v Kravsku 339
3. Skalický platan 328
4. Meruňka obecná v Dobšicích 240
5. Baronův dub v Plavči  201
6. Hrušeň v Boskovštejně 163
7. Paulovnie na ul. Palackého 131
8. Lípa v Moravském Krumlově 127
9. Valtrovická lípa  109
10. Topol u Chlupic 105
11. Lípy U oveček    100
12. Žerotická alej  95
13. Lípy v Podmolí 94
14. Znojemský pár jinanů 90
15. Ohrožený kaštan v Ratišovicích 89
16. Božické duby     78
17. Borovice v Božicích                              Strážný platan v Mor. Krumlově               

74

74

18. Školní lípa 40

Většina navrhovatelů se osobně zúčastnila vyhlášení, mohli proto převzít ceny, mezi kterými byly i poukazy na sazenice stromů. Program vyhlášení výsledků ankety byl oživen hudbou Pavla Frinda, přednesem poezie v podání Jiřího Svobody a vyprávěním keramičky Táni Nedvědové o tvorbě keramických "mikro i makro-portrétů" stromů. Byl promítnut slovenský film o pohnutém osudu stoletého platanu z bratislavského nábřeží Príbeh jedného platana, věnovaný Janou Sadloňovou z Irisfilmu a Hana Rambousková z Nadace Partnerství seznámila posluchače s celostátní a anketou Strom roku a novou, začínající anketou Evropský strom roku.

Táňa Nedvědová a její keramická pylová zrnaTáňa Nedvědová a její keramická pylová zrna

počítání hlasů z hlasovací urny na výstavěpočítání hlasů z hlasovací urny na výstavě

Hana Rambousková z Nadace Partnerství představuje celostátní anketu Strom rokuHana Rambousková z Nadace Partnerství představuje celostátní anketu Strom roku

Ankety se zúčastnilo celkem 1626 hlasujících, každý se mohl rozhodnout pro 1 až 3 jemu nejsympatičtější kandidáty. Celkem bylo odevzdáno 2829 hlasů, což je velmi pěkný výsledek na to, že regionální kolo soutěže Strom roku se na Znojemsku konalo teprve poprvé.

Všechny vítězné stromy jsou zřejmě veřejnosti dobře známé a místními lidmi oblíbené, nasvědčuje tomu i značně vyrovnaný počet hlasů. Doufejme, že některý z nich bude mít šanci uspět v celostátní anketě Strom roku, vyhlášené brněnskou Nadací Partnerství letos již podesáté.

Další informace najdete na webových stránkách Živého pomezí Krumlovsko - Jevišovicko.