Rekord v sázení stromů padl - i naší zásluhou

Nedávno jsme vás zvali na akci 28. října, kterou se Správa Národního parku Podyjí připojila k pokusu o rekord v počtu zasazených stromů na území České republiky během jednoho dne, který vyhlásila Nadace Partnerství.

mladé sazenice potřebují pevnou oporumladé sazenice potřebují pevnou oporu

Pomáhali nám i čtyřnozí přáteléPomáhali nám i čtyřnozí přátelé

Nutností je dostatek vláhy při sázení a do doby, než se stromek pořádně "zabydlí"Nutností je dostatek vláhy při sázení a do doby, než se stromek pořádně "zabydlí"

Sázení úspěšně proběhlo, počasí nám přálo a tak se na celkem třech lokalitách objevilo dohromady 75 nových stromků, na jejich zasazení se podílelo 32 lidí. Na lokalitě, ze které vám přinášíme reportážní fotografie se kromě Správy NP Podyjí zapojilo Živé pomezí Krumlovsko - Jevišovicko a Klub přátel stromů Znojemska - všechny tři organizace chtěly touto akcí zároveň připomenou veřejnosti, že stále ještě mohou - až do 15. listopadu - přihlašovat svoje oblíbené dřeviny do regionální ankety Strom Znojemska 2011 a také oslavit úspěch Skalického platanu v celostátním kole ankety Strom roku. Za účasti dalších několika statečných z řad veřejnosti vysázeli jejich zástupci 6 sazenic jabloní starých odrůd v sadu na Hradišťských terasách a dalších 9 stromků vysadili pracovníci správy národního parku na lokalitě Horecký kopec. Sázely se odrůdy Landsberská reneta, Boskoopské, Parména zlatá zimní, Sudetská reneta a Jadernička moravská.

Jablůňky se zatím mezi mohutnými kůly a za ochranou z pletiva ztrácejí, ale doufejme, že z nich budou statné vysokokmenyJablůňky se zatím mezi mohutnými kůly a za ochranou z pletiva ztrácejí, ale doufejme, že z nich budou statné vysokokmeny

Další lokalitou, již mimo hranice Národního parku Podyjí, která byla oživena malými sazeničkami dubu zimního, bylo spáleniště po zásahu bleskem poblíž Stupešic. Na sázení se zde vedle Správy NP Podyjí podílelo mateřské centrum Maceška ze Znojma a veřejnost, doubků bylo celkem 60 kusů.

Pokud se budete chtít dozvědět podrobnosti o českém rekordu v sázení stromů, který se uskutečnil 28. října mezi 10 a 18 hodinou, podívejte se na stránky Nadace Partnerství. My vám můžeme prozradit, že rekord byl oficiálně uznán, dle nadace Partnerství se "výsadeb stromů 204 místech republiky zúčastnilo 3892 lidí, díky nimž v naší zemi přibylo 6910 nových stromů".