Přírodní zahrady bez hranic

V září 2009 byl oficiálně zahájen nový česko-rakouský projekt Přírodní zahrady bez hranic, s podtitulem „nový prostor pro lidi, přírodu i cestovní ruch na dosah“. Stalo se tak v dolnorakouském Tullnu, konkrétně v Zahradě Tulln, což je obrovský areál na kraji města plný ukázkových zahrádek, které jejich tvůrci zakládali a udržují s využitím principů přírodního zahradničení. Zdejší zahrada jistě stojí za to, abyste tam vyrazili třeba na jarní rodinný výlet. Komu se ale nechce jet pro informace o principech přírodního zahradničení až do Rakouska, má díky projektu i jiné možnosti.

 

zahájení projektu Přírodní zahrady bez hranic

 

Přeshraniční projekt, do kterého jsou na české straně zapojeny kraje Vysočina, Jihočeský a Jihomoravský, si klade za cíl využít znalosti nasbírané na obou stranách hranic a vytvořit jednu velkou síť k předávání informací a výměně zkušeností. Všichni zájemci o zahradničení bez chemie za pomoci přírodních zákonitostí, budou mít možnost využít služeb poradců - ty budou poskytovat koordinátoři v jednotlivých krajích. Na Jižní Moravě se mohou zájemci, soukromí uživatelé zahrad i organizace (akce je ideální např. pro školní pozemky nebo domy dětí a mládeže), obracet na Ekologickou poradnu Veronica v Brně, na Vysočině jsou to Chaloupky o.p.s. a na jihu Čech Občanské sdružení Přírodní zahrada.

 

 

zahrada Tulln, altán se zelenou střechou

 

Kromě bezplatných rad odborného poradce můžete získat i krásnou smaltovanou plaketu s logem přírodní zahrady k zavěšení třeba na branku od vaší zahrádky - to, aby sousedé pochopili, proč u vás nenajdou pečlivě střižený sterilní trávník, ale spíš hromádku větví, která může být domovem různých zvířecích „pomocníků“ v zahradě. Kdo se chce o plaketu ucházet, musí dodržet především základní pravidla: žádné pesticidy, žádná lehce rozpustná minerální hnojiva, žádná rašelina k úpravě a obohacování půdy. K tomu by měl přidat některé z dalších principů, např. živý plot z divokých keřů, louka či prvky louky na pozemku, divoký koutek, ponechání přirozených porostů a mimořádných stanovišť, vlhkých nebo suchých, kvetoucí porosty, listnaté stromy. Pro užitkovou přírodní zahradu je vhodný kompost, mulčování přírodními materiály, využití výhod smíšených kultur, střídání plodin na stanovišti. Mezi hlavní zásady šetrného hospodaření v souladu s přírodou patří také šetření vodou, výborně nám poslouží zachycená voda dešťová.

 

 

zahrada Tulln

 

Některé z certifikovaných přírodních zahrad budou zapojeny do sítě zahrad ukázkových, do kterých bude mít přístup veřejnost - stanou se tak jistě cílem výletů příznivců přírodní filosofie.

&source=https://www.nppodyji.cz" title="LinkedIn" onclick="javascript:window.open(this.href,'', 'menubar=no,toolbar=no,resizable=yes,scrollbars=yes,height=600,width=600');return false;">