- Mohou škodit plži na kompostu? Co když se mi na zahradě přemnoží?

Plži, podobně jako žížaly, jsou v kompostu vítanými pomocníky, protože napomáhají rozkladu biologického odpadu a urychlují jeho přeměnu na humus. Pravda je, že nejsou zahrádkáři příliš oblíbeni, protože představují velkou hrozbu pro zeleninové záhony a některé druhy květin. Pokud se nám ovšem podaří je udržet ve vyhrazeném prostoru kompostu a nechodí si přilepšovat na záhony se zeleninou, mohou nám prokázat velmi účinnou službu při rozkladu některých odpadů, jako jsou např. psí exkrementy nabo slupky z citrusových plodů. Jsou jakousi zdravotní policií, orientují se pomocí výborného čichu a vyhledávají kvasící a rozkládající se odpady. Můžeme je ze záhonů přemisťovat na kompost, umístěný nejlépe na stinném, vlhkém místě. Jejich migraci zpět na záhony zabránit, oddělíme-li kompost a záhony plochou, kterou plži těžko překonávají, např. širokou cestou vysypanou suchým hrubším materiálem, nejlépe bohatě osluněnou.

Horší situace nastane při déletrvajícím období dešťů, kdy se plži zpravidla přemnoží a málokdo by měl chuť si je v zahradě hýčkat. Existují však i biologické prostředky určené k jejich likvidaci, nemusíte rozhodně sahat po chemii. Někteří zahradníci mají dobré zkušenosti s chovem kachen, které jako jediné z domácích zvířat plže konzumují, osvědčený je prý zvláště druh indický běžec. V dnešní době si už také můžete u specializovaných firem zakoupit preparáty obsahující živé parazity plžů, např. hlístice, které plže zlikvidují. Kromě toho se mohou kolem záhonů používat různé mechanické zábrany. Důležité ale vždy je, udržovat v zahradě přírodní rovnováhu, která přemnožení plžů, alespoň částečně, brání. Tam, kde je v zahradě místo i pro divoká zvířata, např. slepýše, ptáky či ježky, je o část plžů spolehlivě postaráno.

Jedinou záludností kompostu s plži, pokud necestují mimo jeho hranice, je riziko, že si zaneseme při hnojení kompostem jejich vajíčka na záhony. Tomu můžeme zabránit, pokud zralý kompost v pozdním létě, těsně před snůškou vajíček, oddělíme od ještě nerozložených zbytků a "sklidíme" - odneseme na oddělené místo, nebo schováme do pytlů. Na čerstvě založeném záhonu s kompostem nám také mohou prokázat službu s vyhledáváním plžů a jejich vajíček již zmíněné kachny, samotná vajíčka likvidují i slepice a kuřata. 

                                                                                                   Autor: Markéta Frindová Jelínková