Biobedýnky už i pro obyvatele Znojemska

 

Od začátku dubna mohou obyvatelé Znojma a okolí využívat nové služby, kterou nabízí Bio obchůdek Vojtěcha Solaře v pasáži na Horním náměstí. Pro náš region je to úplná novinka a vzhledem k tomu, že nejbližší dodavatelé byste mohli hledat v Brně, na Třebíčsku či Břeclavsku, bude to i premiéra pro většinu potencionálních zákazníků.

Biobedýnky jsou známé již delší dobu, u nás zatím jen na některých místech v republice. Jedná se především o velká města nebo lokality v zemědělských oblastech, kde se tohoto úkolu ujal nějaký jednotlivec či sdružení. Myšlenka nakupovat čerstvou zeleninu a další bioprodukty od místních farmářů a dodávat je lidem v podobě bedýnky naplněné podle toho, co je právě zralé, přišla do České republiky ze zahraničí. Kořeny tohoto systému můžeme hledat ve Švýcarsku a Německu 60. let, v Kanadě, USA a Japonsku, v dnešní době funguje také ve Francii, Rakousku, Velké Británii a dalších zemích.

Systémy dodávání lokální čerstvé zeleniny mohou být různé, od prodeje ze dvora, kde mohou být prodávány přímo i nachystané bedýnky, přes vyzvedávání objednaných bedýnek v kamenném obchodě až po dodávání přímo do domu. Někde vznikají tzv. biokluby sdružující zájemce o produkty. Tato sdružení pak nakupují ve velkém či domlouvají spolupráci s farmáři.

 

biobedýnka

Ale vraťme se ke Znojmu. V Bio obchůdku si můžete objednat bedýnku vždy do středy, v pátek během dne je připravena k vyzvednutí. Pokud si vezmete domů i přepravku, zaplatíte za ni vratnou zálohu. Vybrat si můžete ze třech velikostí bedýnek podle spotřeby vaší rodiny. Základ momentálně tvoří brambory, mrkev, celer, petržel a cibule, k tomu je přidáno 5 druhů čerstvé zeleniny. Skladba zeleninového balíčku se bude během roku měnit. Pokud někomu nevyhovuje, může si nechat poskládat jinak, např. vyměnit brambory nebo cibuli za jinou zeleninu. Všechny produkty dodává ze své farmy ekozemědělkyně paní Dagmar Komendová z Žerotic.

Obchod se dále orientuje na prodej biopotravin, biokosmetiky, ekodrogerie, kávy, čajů a bezlepkových produktů. Kromě biobedýnek si zde můžete objednávat i ryby, čerstvé i uzené z Rybníkářství Pohořelice a vepřové a hovězí maso v bio kvalitě. Mezi další zajímavé čerstvé produkty patří např. bio vlašský salát. Podrobnosti se můžete dočíst na http://www.bio-obchudek.cz/.

 

Další informace o biobedýnkách:

http://www.bedynky.cz/

http://www.hnutiduha.cz/nase-prace/biopotraviny/

Další prodejny s biopotravinami a produkty zdravé výživy můžete najít např. na  Horní České a na Bulharské ulici ve Znojmě.