Dvojjazyčné čtení o Podyjí v hlavním městě

V rámci Dnů Národního parku Podyjí v Praze je na 9. října připraven pro zájemce literární pořad Podyjí v literatuře s promítáním historických i soudobých obrazových materiálů.

Program, který bude uveden v Rakouském kulturním fóru v úterý 9. října od 18 hodin, je sestaven z ukázek děl německy píšících autorů 18. - 20. století se vztahem k Podyjí. Česky je přednese pan Jiří Svoboda, znojemský učitel a literát, který část z nich přeložil a zároveň je autorem scénáře večera. V přednesu ho doplní pan Gerhard Grubeck, rakouský učitel působící na Gymnáziu Dr. Karla Polesného ve Znojmě, který přečte originály textů a doplňující informace o autorech pro německy mluvící publikum, program bude doplněn i krátkým úryvkem z jeho tvorby.

mlha v Podyjí

V průběhu večera zazní poezie Josefa Bergmanna a ukázky próz, jejichž autory jsou Johann Gottfried Seume, Charles Sealsfield, Anton Vrbka a Bruno Brehm. Všechny ukázky se týkají podyjské krajiny či zákoutí  místních sídel. Mluvené slovo bude doplněno promítáním historických fotografií, map a obrazů i soudobých snímků dokumentujících krásy Národního parku Podyjí.

 Podyjí v literatuře_plakát Podyjí v literatuře_plakát (96,57 KB