Dub letní - Quercus robur

Patří mezi naše nejmohutnější stromy, dožívá se i 500 let a může dorůst až do 40 metrové výšky, je často vyhlašován jako památný. Jeho plodem jsou až 4 centimetrové žaludy. 

KOHLER, Eugen. Köhler's Medizinal-Pflanzen [online]. Leipzig: Herm. J. Ramm, 1887 Dostupné z: https://www.biodiversitylibrary.org/item/10836#page/238/mode/1up

Kde roste: V ČR je rozšířený zejména podél toků řek, kde roste všude v nižších polohách Nejčastěji v lužních lesích, na hlubokých, hlinitých půdách. Má značné nároky na vláhu a snáší i jarní záplavy. Dokáže ale žít i na mělkých, v létě silně vysýchavých, půdách v lesostepních lokalitách. Na nich je pak nízký a křivý.

Využití: Dřevo dubu letního je velmi tvrdé a odolné a je také velmi výhřevné. Používá se k výrobě nábytku, parket nebo i sudů na pivo a víno. Tento strom se využívá ke zpevňování hrází rybníků a břehů řek a potoků. Pro svůj majestátní vzhled i značnou dlouhověkost se vysazuje jako součást zámeckých alejí a parků a lze ho najít i ve městech.

Lidové léčitelství: V lidovém léčitelství se kůra z mladých kmenů nebo větví používala k přípravě odvarů užívaných vnitřně proti žaludečnímu a střevnímu kataru či průjmu a zevně ke koupelím, zejména při hemoroidech.

Mytologie: Dub byl vždy považován za symbol síly, dlouhověkosti a odolnosti. Byl posvátným stromem všech evropských kultur, pro Kelty byl dokonce nejposvátnějším stromem ze všech. Dub (bez rozlišení druhu) je považován za národní strom Německa a USA. Dub letní je národním stromem také pro Chorvatsko, Anglii, Estonsko, Litvu, Lotyšsko, Moldávii, Polsko, Rumunsko, Spojené království a Polsko.

Zpět na https://www.nppodyji.cz/popickastezka