Do Podyjí přijedou odborníci diskutovat o minulosti a budoucnosti přeshraničních národních parků

/Znojmo, Hardegg, 18. října/ Více než stovka odborníků, zástupců místních samospráv i občanských sdružení z Česka i Rakouska se tento týden sjede do přeshraničního prostoru národních parků Podyjí a Thayatal.  Na konferenci nazvané Společným směrem oslaví kulatá výročí obou chráněných území a budou diskutovat o minulosti i budoucnosti ochrany přírody v Podyjí. 

Image

Foto: Petr Lazárek

Národní park Podyjí si letos připomíná třicáté výročí od svého vyhlášení. Národní park Thayatal vloni oslavil své dvacetiny. Přeshraniční spolupráce na ochraně území se ale datuje už před pád železné opony. V osmdesátých letech zabránily rakouské protesty zaplavení jedinečného podyjského údolí výstavbou přehrady u Býčí skály. „Naše společné východisko je jasné. Podyjí a Thayatal jsou jedno geografické území o které ve shodě společně pečujeme. Dvacet let přímé přeshraniční spolupráce správ obou národních parků ukazuje, že tento přístup je správné řešení i pro budoucnost,“ říká ředitel Správy národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl.

Národní parky Podyjí a Thayatal tak vytvořily přirozený přeshraniční prostor pro setkávání návštěvníků z obou zemí. „Obě správy národních parků chrání společnou přírodní oblast, a proto spolupracujeme a snažíme se o nejlepší řešení z hlediska ochrany přírody. Vzájemnou dobrou spolupráci dokládá historie vzniku i následný rozvoj tohoto území,“ soudí ředitel Národního parku Thayatal Christian Übl.

Účastníci konference se dozvědí výsledky aktuálních botanických a zoologických výzkumů společného prostoru. Ve třech sekcích se budou zabývat přístupy ke správě různých druhů biotopů Podyjí, vlivem hospodaření s vodou řeky Dyje na okolní krajinu, ale nezapomenou ani na postoje lidí, kteří zde žijí nebo do národních parků přijíždějí jako turisté. „Budeme hledat odpovědi na řadu otázek. Například, kdy a jak je žádoucí zasahovat do samovolného vývoje různých míst a jaké to přináší výsledky nebo jaké jsou možnosti a hranice lidského využívání řeky Dyje a jejího okolí,“ popisuje náměstkyně ředitele Národního parku Podyjí Lenka Reiterová.

Výstupy konference budou v budoucnu dostupné na webových stránkách Národního parku Podyjí. Věnovat se jim bude i aktuální vydání odborného časopisu Thayensia.

Konference je financována z projektu Přeshraniční konference k výročí vyhlášení národních parků (KPF-02-202) v rámci programu INTERREG V-A Rakousko – Česká republika.

Image