Den Země v Podyjí: úklid, otevření výstavy dětských kreseb a Strom Znojemska

Připomínky Dne Země v Národním parku Podyjí začaly už minulou sobotu. V našem návštěvnickém centru jsme vystavili vítězné práce z letošního ročníku dětské výtvarné soutěže Příroda kolem nás. Studenti ze znojemských základních a středních škol se také tento týden vydali do Podyjí a pomáhali nám s úklidem odpadků. Symbolickým završením oslav bude vyhlášení Stromu Znojemska příští týden v úterý. 

Dvaadvacet obrázků, které pečlivě vybrala porota soutěže Příroda kolem nás, k nám přišlo ze základních a mateřských škol z celé republiky. Lidé si je v návštěvnickém středisku budou moci prohlédnout až do konce sezóny. Soutěž se letos uskutečnila již po patnácté.

Celý týden (20.-24.4.) také probíhá na území národního parku celá řada osvětových akcí. „Jedná se především o terénní exkurze s výkladem našich strážců a odborných pracovníků cílených na žáky škol znojemského regionu. Některé akce jsou spojeny s praktickým jarním úklidem podél turistických cest národního parku,“ vysvětlil Jan Kos ze Správy parku. Těchto akcí se zúčastní zhruba pět stovek studentů znojemského regionu.

V sobotu 25. 4. se zájemci mohou zúčastnit naši mokřadní vycházky. Antonín Reiter na ní vysvětlí, v čem spočívá péče o drobné mokřadní lokality a představí vodní a mokřadní živočichy a jejich prostředí. Akce začíná v 9:30 u kostela v Mašovicích. Odpoledne od 14:00 se pak lidé mohou přijit podívat do znojemského kina na oceněné snímky z loňského ročníku festivalu Ekofilm. Připraven je program pro rodiny s dětmi.

V úterý 28. 4. se uskuteční vyhlášení Stromu Znojemska. Letos o tento titul ve veřejné anketě usilovalo deset stromů, alejí či stromořadí. Slavnostní akce začne v 18:15 v kavárně Domu Umění ve Znojmě.