Borovice lesní – Pinus sylvestris

Strom většinou středních rozměrů, zřídka dorůstající výšky 45 m, s průměrem kmene do 100 cm. Na mladších částech kmene je typická oranžově zbarvená tence odlupčivá borka. Na extrémních lokalitách je borovice nízkého vzrůstu s křivolakým kmenem. Plodí brzy a hojně, šišky dozrávají druhým rokem a až poté opadávají.

KOHLER, Eugen. Köhler's Medizinal-Pflanzen [online]. Leipzig: Herm. J. Ramm, 1887 Dostupné z: https://www.biodiversitylibrary.org/item/10836#page/238/mode/1up

Kde roste: Borovice je dřevina rychle rostoucí, poměrně dlouhověká a výrazně světlomilná. Je to pionýrská dřevina volných ploch neschopná růstu v semknutých porostech a v zástinu. Má hluboký kůlovitý kořen a proto snese extrémně výsušné polohy, jako jsou skalní štěrbiny a ostrožny, sutě, váté písky, duny, ale i místa podmáčená.

Využití: Její dřevo rozlišené na jádro a běl poskytuje výborný stavební a truhlářský materiál. Využívá se i v chemickém průmyslu pro výrobu terpentýnu, kalafuny, laků, barev nebo leštidel. V zahradní a krajinářské tvorbě se používají pro výsadby v parcích nebo na volná prostranství především kultivary zakrslého růstu nebo s výrazně barevnými jehlicemi.

Lidové léčitelství: V lidovém léčitelství se používá nálev z pupenů při kašli nebo zánětu průdušek, působí též močopudně a zlepšuje celkové prokrvení organismu. Borovice uvolňuje aromatické látky, které mají příznivý vliv na lidské zdraví, proto se silice používají při saunování nebo v kosmetice pro výrobu pleťových balzámů např. na ztvrdlou kůži.

Zpět na https://www.nppodyji.cz/popickastezka