Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022   

<<   leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec   >>


Publikovaných článků: 22


Kudy do Podyjí? Nový tištěný průvodce navrhuje hned devět zajímavých tras

/PRŮVODCE/ Do okolí Vranova nad Dyjí nebo za zajímavostmi Trauznického údolí. Nová knížka Martina Škorpíka a Petra Lazárka z produkce Správy Národního parku Podyjí pomůže zájemcům poučeně projít zajímavé trasy v Národním parku Podyjí nebo školám naplánovat přírodovědné i na historii zaměřené výlety. Koupit si ji můžete ve znojemské centrále Správy parku nebo u znojemských knihkupců. 


Duben všemi smysly

/AKTIVITA PRO DĚTI/ I v dubnu s námi můžete vyplňovat přírodní kalendář. Tentokrát jsem se zaměřili na pozorování přírody všemi našimi smysly.


Nové pastviny u Konic pomohou chránit koniklece i křivatce

Správa národního parku Podyjí ve spolupráci se spolkem Pulsatilla v polovině března založila dvě nové pastviny v Trauznickém údolí mezi Konicemi a Popicemi. Pasoucí se ovce a kozy pomohou s obnovou prostoru pro ohrožený hmyz nebo rostliny. Podobná opatření Správa parku na jihovýchodě Podyjí provádí již několik let.


Národní park Podyjí po 30 letech mění logo. Čáp nad řekou v něm zůstává

/TISKOVÁ ZPRÁVA/ Národní park Podyjí letos slaví 30 let od svého vyhlášení. Jedním z dárků, které k výročí dostává, je i nově upravené logo. Vychází z toho původního a jeho autorem je zoolog, cestovatel a výtvarník Jan Dungel, který zpracoval i původní značku. Správa parku ho postupně začíná používat od začátku března.


Jaké dřeviny nejsou k výsadbě v národním parku vhodné?


Více značených cest i proměněný les. Národní park Podyjí slaví 30 let své existence

Od symbolu rozdělené Evropy k příkladu přeshraniční spolupráce. Území Podyjí se nepřehlédnutelně změnilo. Jehličnaté lesy, postupně střídají listnáče. Na obnovených vřesovištích se pasou ovce i koně. Turisté se mohou vydat na desítky kilometrů značených cest. Železnou oponu nahradily přeshraniční projekty. Pomáhají odborníkům i veřejnosti lépe poznat region Národního parku Podyjíod jehož vyhlášení 20. března uplyne přesně 30 let.


V březnu od nás můžete získat knihu historických fotografií

/SOUTĚŽ/ V březnu to bude přesně třicet let od vyhlášení Národního parku Podyjí. Abyste mohli dárky dostávat i vy, tak pro vás máme připravenou sérii soutěží. Pokud správně odpovíte na naše otázky, máte šanci získat zajímavé ceny z naší produkce. Tentokrát knihu srovnávacích historických fotografií Podyjí v proměnách času. Odpovědi posílejte do úterý 23. března. 


Regulace invazních druhů je příliš drahá.


Invazní dřeviny


Invazní byliny


Invazní živočichové


Potřebuji pomoc


Jak můžu pomoci


Časté dotazy


Invazní druhy


Pozorujte s námi březnovou přírodu. Můžete získat zajímavé ceny

/AKTIVITA PRO DĚTI/ Fungují ještě pranostiky nebo už světu vládne jiný přírodní řad než v minulosti? Pojďme to společně vyzkoušet. Stáhněte a doplňte s námi březnový přírodní kalendář. Když se s námi o svá pozorování podělíte, můžete získat zajímavé ceny.


Můj kalendář

Fungují ještě pranostiky nebo už světu vládne jiný přírodní řad než v minulosti? Pojďme to společně vyzkoušet. Stáhněte a doplňte s námi přírodní kalendář. 


Exmoorští poníci si poradili s únorovou ledovkou. U Havraníků mají i nové možnosti pastvy

Exmoorští poníci v únoru zvládli asi nejtěžší zkouškou svého podyjského pobytu. Svízelné chvíle jim připravila ledovka, která sevřela obě podyjské pastviny. Naštěstí se ukázalo, že i na takové extrémy jsou koně od přírody dobře připraveni.