Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023   

<<   leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec   >>


Publikovaných článků: 6


V Podyjí roste více než 1000 druhů velkých hub. Odborníci každý rok nalézají další

Znojmo, 27. ledna 2012 /INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ - V Národním parku Podyjí roste více než 1000 druhů makroskopických hub. To je přibližně čtvrtina druhového bohatství České republiky.  Řada z nich je velice vzácná a na Moravě se vyskytují právě jen v národním parku. Podyjí je tak pro mykology jedno z nejcennějších území ve střední Evropě. Výzkum zde stále pokračuje a každý rok přináší další zajímavé nálezy. S tajemnou říší podyjských hub se lidé mohou seznámit v dvanáctistránkovém infoletáku s téměř dvěma desítkami fotografií, který právě vydala Správa Národního parku Podyjí.


Začíná tradiční cyklus přednášek Přírodou celého světa

mongolsko.jpg Přednášky, které již tradičně připravuje Správa Národního parku Podyjí na zimní úterní podvečery, vás letos zavedou např. mezi kočovné mongolské pastevce, íránské kaloně či gabunské slony a brouky. Se všemi se můžete potkat na plátně přednáškového sálu znojemského Domu umění.


V národním parku zimuje orel a skorec. Většina vodních ptáků se ale Podyjí letos kvůli mírné zimě vyhnula.

Znojmo, 20. ledna 2012 - Méně vodních ptáků než v minulých letech si za své zimoviště tuto sezónu vybralo Národní park Podyjí. Může za to především mírná zima, kvůli které nezamrzly pro tyto druhy atraktivnější velké vodní plochy v okolí. I přesto v parku zájemci mohou pozorovat největšího českého dravce orla mořského nebo zpěvavého skorce vodního. Jinde v okolí Dyje na Znojemsku je zatím odborníci letos neviděli. Vyplývá to z pravidelného mezinárodního sčítání vodních ptáků, které ornitologové provedli v půli ledna.


Rostliny i zvířata mění kvůlí mírné zimě svůj roční rytmus

Nadprůměrné prosincové i lednové teploty zcela zmátly přírodu. Na Znojemsku lze nyní narazit na kvetoucí stromy či na zvířata, která by měla v úkrytu přezimovat. Příkladem může být sakura na znojemském Horním náměstí či mloci v Gránicích.


Strom Znojemska po roce opět v Domě umění

boskovstejn2.jpg Do znojemského Domu umění na náměstí T. G. Masaryka byla přestěhována výstava, kterou v prosinci hostila střední škola na Přímětické ulici. Bude tak, stejně jako v loňském roce, provázet cyklus přednášek Správy Národního parku Podyjí Přírodou celého světa i všechny přednášky muzejní.


Vědci v Podyjí objevili přes dva tisíce motýlích druhů. Zájemci je naleznou v nově vydané knize

Znojmo, 9.  ledna 2012 - /KNIHA KE STAŽENÍ/ S více než 2200 druhy se Podyjí zařazuje mezi nejvýznamnější motýlí lokality v Česku. Žijí zde dvě třetiny všech druhů, které entomologové v zemi nalezli.  Jejich podrobný přehled nyní vydala Správa parku. V práci lze nalézt i popisy dvou zcela nových druhů pro vědu, které byly popsány i na základě jedinců pocházejících z Podyjí. Tyto unikátní nálezy jsou jedním z výsledků důkladného výzkumného projektu, na kterém odborníci pracovali v posledních letech na obou stranách státní hranice. V elektronické podobě je více než čtyř set stránková publikace k dispozici ke stažení i z internetových stránek instituce.