Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023   

<<   leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec   >>


Publikovaných článků: 7


Na vyhlídku i k řece: 6 tipů kam do Podyjí na vozíku či s kočárkem

Na vozíku nebo s kočárkem to nemusí být v Národním parku Podyjí pro návštěvníky vždy jednoduché.  Speciální stezky pro lidi s hendikepem zde zatím bohužel neexistují. I přesto bychom vám rádi doporučili několik tras, po kterých se můžete vypravit. Zavedou vás do údolí řeky i na některé nádherné vyhlídky.


Ministerstvo schválilo plán dalšího směřování Národního parku Podyjí

/DOKUMENT KE STAŽENÍ/ Ministerstvo životního prostředí v červenci schválilo Plán péče o Národní park Podyjí a jeho ochranné pásmo. Správci parku se podle něj budou řídit následující roky. Posvěcení dokumentu předcházelo téměř dvouleté jednání se zástupci obcí a odborníků i oficiální připomínkové a oponentní řízení.  Plán péče je pro Správu Národního parku Podyjí zásadním dokumentem. Definuje její cíle v ochraně přírody a krajiny, ve veřejném využívání území a vědeckém výzkumu. Jeho vypracování a schvalování je proces daný zákonem o ochraně přírody a krajiny z roku 1992.


Opadané větve stromů vydaly vzácného ohroženého brouka

Jeden velký objev přinesla mimo jiné nedávná inspekční cesta správců parku po Dyji.  Biologům se na rakouských březích Národního parku Thayatal podařilo objevit populaci vzácného a v Česku ohroženého brouka Diodesma subterranea z čeledi Zopheridae.  V Podyjí se jeho existenci až do této chvíle nedařilo prokázat.  Nyní se budou snažit zjistit, zda se nachází i na české straně řeky.


Nezvyklé zásahy zpestřují vřesoviště, změna ale trvá řadu let

Vřesoviště mezi Znojmem a Hnanicemi jsou pestrou mozaikou různých typů životních podmínek pro nepřeberné množství rostlin a živočichů. Staré pastviny s keříčky vřesu se mísí se stepními trávníky, opuštěnými políčky nebo starými ovocnými sady.  Do péče o toto území investují správci Národního parku Podyjí velké úsilí. Ošetřují staré sady, část vřesovišť nechávají spásat. Zmizel například i akátový les mezi Popicemi a Havraníky. Někdy ale zvolí méně ortodoxní metody. Na jaře na přesně vymezenou trasu u Havraníků vyjel pásák. S péčí ale pomáhal před několika lety i bagr. V příštím roce se na vřesoviště pravděpodobně vrátí.  Jak takové zásahy vypadají si můžete prohlédnout třeba na Kraví hoře.


Jak se staráme o vřesoviště

Náš kolega Robert Stejskal reaguje na článek v týdeníku Znojemsko, který obviňuje Správu Národního parku Podyjí z ničení vřesoviště. Mrzí nás, že redaktorka týdeníku nepožádala o vyjádření i nás.


Nová stezka Podyjím propojila pláže třetihorního moře s rodištěm vídeňského patrona

/TIP NA VÝLET/ - Hned několik zajímavostí nabízí nová stezka na východní hranici Národního parku Podyjí. Ze šaldorfského vlakového nádraží můžete vyrazit k bývalému břehu třetihorního moře do Konic a obdivovat tradiční architekturu podyjských vesnic. Pak se cestou ke Znojmu z nové vyhlídky pokochat vinicemi na Kraví hoře nebo dohlédnout až k Alpám. Výlet lze ukončit v bývalém klášteře v Louce nebo se můžete vydat dál cestou vídeňského patrona Klementa Maria Hofbauerera podél Dyje do jeho rodných Tasovic.


Invazi netykavek v národním parku přerušily povodně, na břehy Dyje se ale stále vrací

Narůžovělé květy a silná aromatická vůně. Nezaměnitelné znaky netýkavky žláznaté, která v posledním desetiletí minulého století z břehů Dyje vytlačila tradiční rostliny a udělala z nich téměř jednolitá netýkavková pole.  Invazi této původně okrasné a medonosné letničky ze zahrad se v Národním parku Podyjí podařilo zastavit teprve před deseti lety díky práci správců parku i brigádníků a paradoxně i povodním. Jednotlivé kusy se, ale v údolí řeky objevují dodnes. Kvetou právě nyní.