Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023   

<<   leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec   >>


Publikovaných článků: 9


Na vřesovištích začínají kvést první podyjské orchideje. Při životě je drží mikroskopické houby

U popické kaple, podél cyklostezky za Havraníky nebo třeba na Hradišťských terasách či Mašovické střelnici začínají kvést první podyjské orchideje. Lidé je mohou vidět bezprostředně ze značených cest nebo v jejich blízkém okolí. Botanikové jich v Národním parku napočítali celkem sedmnáct druhů. Je to třetina všech, které se v Česku nacházejí. Představíme vám ty nejranější z nich.


Výstava dětských kreseb ve Vranově připomene 70. výročí vypálení Lidic i různorodost přírody

Znojmo, 27. dubna 2012 - Dětské výtvarné práce z Bangladéše, Etiopie, Filipín a dalších šesti desítek zemí přišly do soutěže 38. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice. Mladí z celého světa si v ní pravidelně připomínají vypálení české vesnice během II. světové války.  Jejich práce z roku 2010 byly věnovány různorodosti přírody.  Oceněná díla si lidé mohou nyní prohlédnout na výstavě pod názvem Barvy a tvary matky Země - bohatství přírody očima dětí celého světa v Informačním bodě Správy Národního parku Podyjí od 3. května do konce září na vranovském zámku.


Barvy a tvary matky Země

barvy_mini.jpg Dětsky pestrou a barevnou výstavu připravila Správa Národního parku ve spolupráci s Památníkem Lidice do galerie v areálu vranovského zámku.


Vřesovištěm u Havraníků projede pásák. Pomůže vřesu i vzácným okáčům

/FOTOGRAFIE/ Nezvyklou akci připravují správci Národního parku Podyjí nedaleko Havraníků. V první půlce května vyjelo po zhruba 300 metrové, pečlivě vybrané, trase pásové vozítko se dřívím. Jeho úkolem bude obnažit hlínu na travnatém úseku vřesoviště. Takto vytvořené plochy pomohou omladit vřes a vytvoří prostor pro méně průbojné rostliny a živočichy. Pásák bude přes vřesoviště jezdit zhruba týden.


Stromy Znojemska se staly stoleté lípy u popické kaple

Znojmo, 23. dubna 2012 - Nejvíce hlasů v anketě Strom Znojemska 2011 dostaly zhruba 120 let staré lípy u popické kaple. Pro stromy na magickém místě uprostřed vřesoviště hlasovalo 931 lidí. Největší sympatie hlasujících si získaly také sekvojovce v Kravsku (869 hlasů) a topol v Kubšicích (785 hlasů). Zájemci vybírali z devíti nominovaných stromů.


Strom Znojemska má své vítěze

dub.jpg Které stromy byly na Znojemsku tentokrát vybrány jako nejsympatičtější? To se dozvíte na Vyhlášení výsledků ankety Strom Znojemska 2011 v pondělí 23. dubna 2012 ve vestibulu v přízemí Domu umění na náměstí T. G. Masaryka ve Znojmě.


Nabídka prodeje majetku


Do Podyjí se po zimě vrací pěnice a strakapoud značí své území

/AUDIO/ - Hlasité, rytmické bubnování do stromů, plechů nebo křížů kostelů mohou v těchto dnech slyšet návštěvníci Národního parku Podyjí. Pestrý pták s výraznou červenou hlavou strakapoud jižní tak dává konkurentům najevo, že se dostali na jeho území.  Pomalu nastal i čas, kdy se do Podyjí z jihu vrací nenápadná pěnice vlašská.  Území totiž pro oba tyto ptáky, kteří tu pobývají ve velkých počtech, nabízí ideální podmínky k životu, a proto jej pro jejich ochranu vláda v roce 2004 vyhlásila Ptačí oblastí.


Národní park Podyjí stráží 14 hradů. Představuje je nový infoleták

/INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ Čtrnáct hradů, zámků a zřícenin mohou navštívit zájemci při cestě z rakouského Raabsu podél Dyje až do Znojma.  Jsou dokladem neklidné historie pohraničního regionu středního Podyjí i vzájemného ovlivňování české a rakouské kultury na tomto území.  Správa Národního parku Podyjí o nich tento rok vydala dvanácti stránkový, bohatě fotograficky ilustrovaný, informační materiál. Lidé ho mohou zdarma získat na informačních centrech Parku nebo stáhnout z jeho webu.