Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023   

<<   leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec   >>


Publikovaných článků: 10


Podyjí se připravuje na bezzásahový režim. Z lesů mizí cizokrajné dřeviny, ubývá smrků a borovic

V okolí Hradiště, na Čížovsku nebo na Vranovsku nyní lesníci těží černé borovice, modříny  a nepůvodní jehličnaté i listnaté stromy. Nahradí je buky a duby z podyjských školek a další dřeviny. Lesy se tak připravují na okamžik, kdy budou ponechány svému přirozenému vývoji. Získávají také bytelnější základ, aby mohly lépe čelit přírodním katastrofám.


Jablko roste na stromě už v obalu? – výstava v centru Stará vodárna

V rámci festivalu Ozvěny Ekofilmu 2011 připravila Správa Národního parku Podyjí a centrum Stará vodárna malou výstavu na téma třídění odpadů z materiálů poskytnutých Živým pomezím Krumlovsko – Jevišovicko.


Na Dyji se po letech vrátily ohromné ledové kry. Dříve pravidelně formovaly její břehy

04_ledov___kry_150.jpg Tuhé mrazy posledních týdnů nabídly návštěvníkům Národního parku Podyjí nezvyklou podívanou. Kromě zamrzlé znojemské přehrady i velké ledové kry nahromaděné v oblasti Devíti mlýnů. Tento jev pravděpodobně způsobilo velké kolísání průtoků v řece pod Vranovskou přehradou. Voda dokázala stovky kilogramů těžké ledové kolosy posunout z vodní hladiny i několik metrů z břehu řeky. V minulosti se tento proces opakoval téměř každý rok a z nyní zarostlých břehů Dyje dělal oblázkové pláže.


OZNÁMENÍ: Plán péče o Národní park Podyjí a jeho ochranné pásmo je v oficiálním připomínkovém řízení

Znojmo, 17.2. 2012 - Ministerstvo životního prostředí nyní projednává Návrh Plánu péče o Národní park Podyjí a jeho ochranné pásmo pro roky 2012-2022. Svoje připomínky k strategii dalšího rozvoje chráněného území mohou lidé, zájmová sdružení, obce a další instituce až do 16. března podávát na jeho adresu.


Ozvěny Ekofilmu do Znojma přivezou oceněné dokumenty

Mezi severská zvířata, viry a bakterie nebo do rodícího se šumavského horského lesa zavedou zájemce dvě desítky dokumentů, které do Znojma zavítají v rámci Ozvěn mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví Ekofilm.  Projekce určené pro školy i veřejnost začnou v kině Svět v pondělí 20. února a potrvají do 4. března.


Oceněné filmy z festivalu Ekofilm uvidíte v kavárně i v kině

logo.jpg Vybrané snímky z mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví Ekofilm, mezi kterými nebudou chybět především ty oceněné, mohou diváci z řad veřejnosti i školní mládeže opět vidět ve Znojmě na Ozvěnách Ekofilmu a to až do 4. března 2012.


Pojďte s námi sledovat ptáky

dremlik_tundrovy_1526.jpg Jihomoravské muzeum ve Znojmě společně se Správou Národního parku Podyjí vás zve na vernisáž výstavy Ornitologické novinky aneb "Ptáci, dejte si pozor, naše věda vás sleduje!", která se bude konat 16. února v 17h.


Odborníci zkoumají tajemství mrtvého dřeva v Dyji

/INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ Pro někoho klády, které plují po hladině, pro jiného zajímavý svět, který nabízí unikátní životní podmínky pro řadu rostlin a živočichů. Mrtvé a postupně se rozkládající dřevo v Dyji i v její bezprostřední blízkosti po miliony let ovlivňuje podobu řeky a přispívá k rozmanitosti národního parku. Odborníci ho v minulých letech důkladně zmapovali. Výzkum přinesl podklady pro ochranu hráze Znojemské přehrady i jedinečné druhy fauny a flóry.


Zbytky „železné opony“ mizí z I. zón Národního parku Podyjí

Je chladné lednové ráno. Skupina strážců Národního parku Podyjí se vydává do špatně přístupných svahů v okolí Čížova vybavena silnými nůžkami na dráty. Sleduje linii bývalých ženijně - technických zátarasů. Tak tehdejší komunistická propaganda nazvala sérii vysokých plotů a zábran, které měly lidem zabránit v opouštění totalitního režimu v jejich zemi. Úkolem strážců národního parku je vyklízet do stromů a země zapletené ostnaté dráty, izolátory nebo betonové a dřevěné sloupky. „Železná opona" na Znojemsku padla před dvaadvaceti lety. I přesto Správa Národního parku Podyjí každý rok z chráněného území vyveze velké množství jejich pozůstatků.


Zpívající potápěč skorec zimuje v Podyjí

Je to ptačí superstar zimního Podyjí.  Skorec vodní je jeden z mála zpěvavých ptáků, kteří jsou spjati s řekou. Umí se navíc výborně potápět a pod vodu vydrží i půl minuty. Letos je jedním z osmi druhů vodních opeřenců, kteří se zde rozhodli přezimovat.  Ornitologové ho tuto zimu na Znojemsku viděli právě jen v národním parku.