Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023   

<<   leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec   >>


Publikovaných článků: 9


Výpravná publikace představuje Podyjí v desítkách fotografií i zajímavých textech

Znojmo, 23. listopadu 2012 – Právě vyšla monumentální dvousvazková velkoformátová publikace Národní park Podyjí fotografa Bohumíra Prokůpka (1954-2008) a spolupracovníků. V téměř dvou stovkách fotografií shrnuje více než patnáctiletou práci významného českého fotografa. Nabízí i zajímavé texty o historii a přírodě této jedinečné lokality. Podílely se na nich dvě desítky autorů. Výpravnou publikaci zájemci naleznou u vybraných knihkupců. Objednat si ji také mohou přímo na webu www.nppodyji.cz/kniha .


Národní park Podyjí poprvé ocení citlivé rekonstrukce nebo ekologické projekty

Znojmo, 20. listopadu 2012 - Znojmo, 20. listopadu 2012 – Správa Národního parku Podyjí letos poprvé ocení projekty, které zlepšují životní prostředí pro obyvatele i přírodu Podyjí. Mezi osmi navrženými kandidáty jsou zdařilé úpravy staveb respektující kulturní hodnotu sídel, zásahy do veřejných prostranství nebo kvalitní péče o pozemky a další počiny.  Tři oceněné z kandidátů vybere Správa parku. O čtvrtém mohou rozhodnout lidé v internetovém hlasování na www.nppodyji.cz/skutek2012 .  Dobrý skutek pro Podyjí za rok 2012 vyhlásí Správa parku v úterý 11. prosince v 17.00 v Domě umění ve Znojmě.


Vyberte v anketě Dobrý skutek pro Podyjí 2012

/ANKETA/ Správa Národního parku Podyjí letos poprvé ocení projekty, které zlepšují životní prostředí pro obyvatele i přírodu Podyjí. Mezi osmi navrženými kandidáty jsou zdařilé úpravy staveb respektující kulturní hodnotu sídel, zásahy do veřejných prostranství nebo kvalitní péče o pozemky a další počiny.  Tři oceněné z kandidátů vybere Správa parku. O čtvrtém můžete rozhodnout vy v anketě, kterou naleznete níže.  Dobrý skutek pro Podyjí za rok 2012 vyhlásí Správa parku v úterý 11. prosince v 17.00 v Domě umění ve Znojmě.


Do Podyjí se vrací tradiční mišpule a další ovocné stromy

Návrat domů. I tak by se ve zkratce dala popsat výsadba zhruba desítky sazenic mišpulí německých. Tyto stromy, které nabízejí nezvyklé plody podzimního Podyjí, na Hradišťské terasy nad Dyjí v minulých dnech vysázeli správci národního parku. Právě odsud putovaly před několika lety řízky odebrané ze starých stromů do ovocné školky v Bojkovicích nedaleko Uherského Hradiště. Specializuje se totiž na staré odrůdy ovocných stromů. Nyní se z Bílých Karpat vrátily v podobě mladých stromků zpátky.


Výpravná fotografická dvojkniha o Podyjí

/UKÁZKY/ V listopadu 2012 vyšla monumentální dvousvazková velkoformátová publikace fotografa Bohumíra Prokůpka (1954-2008) a spolupracovníků Národní park Podyjí. Shrnuje více než patnáctiletou práci významného českého fotografa a nabízí i zajímavé texty o historii a přírodě této jedinečné lokality.


Okolí Čížova čekají změny. Přibudou cesty i protierozní opatření

Bahno z okolních polí na zahradách a cestách při přívalových deštích by v Čížově brzy mělo být minulostí. V okolí obce přibude řada protierozních opatření. Vyplývá to z nové komplexní pozemkové úpravy, na které se dohodla obec, Správa Národního parku Podyjí a vlastníci či nájemci pozemků v okolí vesnice. Naplánovány jsou i nové veřejně přístupné cesty nebo lemy křovinatých trávníků na hranici polí a lesů. Chránit budou zemědělce před rozrůstajícími se stromy i les před splachy hlíny i používanými chemikáliemi. Po Hnanicích je Čížov druhou obcí v oblasti národního parku, kde se plán na úpravu okolní krajiny podařilo domluvit.


Blíží se uzávěrka ankety Strom Znojemska 2012

miniatura_pl.jpg Již jen do 16. listopadu mohou navrhovatelé posílat své tipy na Strom Znojemska letošního roku. Vítěz minulého ročníku se opět umístil i v celostátní anketě Strom roku 2012.


Do Podyjí přilétají pěvci ze severu

Na přelomu října a listopadu míří ze severu do Podyjí řada ptáků.  Kromě dravců či sov i zajímaví pěvci. V národním parku tak můžete slyšet například pěnkavy jikavce nebo čečetky zimní. Zda se tu ukáže i brkoslav severní ještě uvidíme.


Ministr Chalupa: Vážím si stabilní koncepce péče o Podyjí

Od září do konce října se v Praze konaly Dny Národního parku Podyjí. V rámci této řady výstav, kulturních akcí i odborných a populárních přednášek jsme se zeptali ministra životního prostředí Tomáše Chalupy např. na to, jaké je postavení tohoto chráněného území na Znojemsku mezi ostatními národními parky nebo zda ministerstvo uvažuje o zpoplatnění přístupu do Podyjí.