Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023   

<<   leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec   >>


Publikovaných článků: 6


V Podyjí právě dozrávají brambory indiánů

Svítivě žluté květy slunečnic topinambur nyní zpestřují podzimní přírodu Podyjí. Nalézt je můžete v údolí řeky Dyje nebo na mezích, v příkopech na okraji polí či na místech nedávných zemních prací. V podzemí skrývá hlízy, kterými si můžete zdravě osvěžit svůj podzimní jídelníček. Ideální čas na jejich vykopání je právě nyní. V USA běžná zahradní zelenina se do Evropy dostala z Ameriky v 16. století. Zplanělá nyní zaplavuje především břehy řek. V extrémních případech ale vytlačuje i původní vegetaci.


Lesy Podyjí ukazují svoji podzimní paletu. Mění je barviva v listech i počasí

Žlutá, oranžová, cihlová až červená nebo hnědá. Podyjské lesy nyní hrají desítkami barev. Projevuje se tak velká pestrost stromů a keřů, které v národním parku rostou. Odborníci jich zde napočítali více než sto druhů. Lidé jejich podzimní vzhled mohou obdivovat právě nyní z řady vyhlídek nebo lesních cest.


Je ideální čas na pozorování mloků, vydali se hledat svá zimoviště

Častěji než kdy jindy můžete v těchto dnech v údolích přítoků Dyje potkat mloky skvrnité. Tito statní obojživelníci s typickým černo-žlutým zbarvením se nyní vydali hledat svá zimoviště. Podyjí je jedním z důležitých míst, kde tento zvláště chráněný živočich v Česku žije.


Literárním čtením a přednáškami pokračují Dny Národního parku Podyjí v Praze

/VIDEO, FOTOGALERIE, PROGRAM/ Hned několik výstav, představení nové knihy o Podyjí i řada přednášek byly součástí Dnů Národního parku Podyjí v Praze.  Ty stále pokračují. Vyrazit ještě můžete na literární čtení do Rakouského kulturního fóra nebo přednášky na Karlově a Zemědělské univerzitě.


Podyjím se ozývá houkání výrů. Král vřesovišť si začal vymezovat svůj revír

/AUDIO/ V lesnatých stráních nad údolím Dyje u Králova stolce nebo například v lokalitě Devíti mlýnů můžete v těchto dnech k večeru a v noci zaslechnout typické houkání výrů velkých. Dospělí samci si tak začali vymezovat svá teritoria a připravují se na zimu, kdy přichází čas jejich rozmnožování. Králů vřesovišť, jak výry nazval znojemský historik Anton Vrbka, v Podyjí v posledních letech přibývá. V českém a rakouském národní m parku hnízdí až 15 párů této ohrožené a chráněné sovy.


Cesta do pravěku: V píscích kolem Znojma můžete najít krokodýlí zuby i želví krunýř

Zkameněliny pravěkých zvířat i rostlin odkrývají odborníci i laici již řadu let na jihovýchodě Znojemska. Za tu dobu zde nalezli lastury a mušle třetihorních měkkýšů, části koster krokodýla gaviála nebo mořské sirény. Už tuto sobotu (6. 10.) se na pomyslnou cestu do pravěku můžete vypravit i vy na společné exkurzi Správy Národního parku Podyjí a Jihomoravského muzea ve Znojmě.