Aktuality

1 3 4 5 6 10 20 30 40 50   Následující   ››

Sousedé se znovu sešli u Lusthausu

230606-lusthaus3-perex.jpg Už v roce 2015 se obce Lesná, Horní Břečkov – Čížov a Správa NP Podyjí dohodly na pravidelném společném setkávání. Jako nejvhodnější místo pro něj byl vybrán Lesenský letohrádek, takzvaný Lusthaus, ke kterému má většina zúčastněných osobní vazbu. Letošní setkání se uskutečnilo 27. května a kromě lidových písní v podání dětského folklorního soboru Dyjavánek byly pro rodiny s dětmi připraveny i zážitkové a poznávací aktivity zaměřené na přírodu národního parku.

 

Čížovská celnice se vrátila do roku 1938

foto-perex-bunkr.jpg V sobotu 3. června začala dvěma komentovanými prohlídkami letošní výstava s názvem Podyjí 1938, která bude pro návštěvníky přístupná až do konce září. Připravil ji historický badatel a spisovatel Jan Lakosil se svým týmem ve spolupráci se Správou NP Podyjí. Zmíněný odborník se dlouhodobě věnuje terénním výzkumům a dokumentaci předválečného i poválečného opevnění v pohraničních oblastech. Návštěvníky zavádí prostřednictvím vystavených historických fotografií a artefaktů do roku 1938 a ukazuje, jak přípravy na válku proměnily Podyjí.

 

Výstava Podyjí 1938 přiblíží pohnuté události prostřednictvím dobových fotografií

02.jpg Od soboty 3. června budou moci návštěvníci bývalé československé celnice u mostu do Hardeggu shlédnout výstavu, která prostřednictvím dobových fotografií připomene atmosféru pohnutého roku 1938 v Podyjí. Výstava fotografií a dobových artefaktů potrvá až do konce září. Přímo na sobotu 3. června jsou připraveny i dvě komentované prohlídky a exkurze do blízkého okolí celnice, které se v roce 1936 začalo měnit v militarizovanou krajinu. Exkurze povede kurátor výstavy, badatel Jan Lakosil. 

 

Partnerské školy dostaly nové pracovní listy při příležitosti Evropského dne chráněných území

zs-vranov-perex.jpg 24. květen je pro ochranu přírody každoročně významným datem. Na celém kontinentu se totiž slaví Evropský den chráněných území, jehož cílem je zvyšování povědomí o chráněných územích a jejich podpoře ze strany veřejnosti. Pracovníci Správy NP Podyjí tohoto významného data využili k návštěvě partnerských škol ve Vranově nad Dyjí a v Mašovicích. Žákům škol předali pracovní listy připravené v roce 2022, s jejichž pomocí se mohou ve výuce seznámit blíže s různorodostí podyjských biotopů. 

 

Své fotografie můžete přihlásit do soutěže Mosty spojují

mosty-perex.jpg Na sobotu 19. srpna připraví naši kolegové z Nationalpark Thayatal v Hardeggu vernisáž výstavy s názvem Mosty spojují. Už teď ale můžete posílat své snímky do stejnojmenné soutěže. Jejím hlavním tématem jsou mosty - ať už mezi místy, lidmi, generacemi nebo rodnými jazyky. Každý účastník může přihlásit čtyři snímky, z nichž pak bude 30 nejpovedenějších a nejzajímavějších vybírat odborná porota. Fotografie je možné zasílat do 20. června. 

 

Politici Jihomoravského kraje navštívili Podyjí

jan-grolich-v-podyji.png V pondělí 24. dubna přivítal Národní park Podyjí návštěvu politiků z Jihomoravského kraje. Tématem jednání byla především ochrana jediného moravského národního parku. 

 

Ve Vranově symbolicky otevřeli Felicitinu studánku

foto-perex.jpg /TISKOVÁ ZPRÁVA/ Včera odpoledne lidé ve Vranově nad Dyjí symbolicky otevřeli Felicitinu studánku. Slavnost, jejíž tradice sahá až do doby, kdy v naší zemi žili keltové, doprovodili členové sboru Zpěvokol v čele s hlavní organizátorkou celé akce Kristínou Šimegovou, a děti z Mateřské, základní a praktické školy Znojmo. Rituál otevírání studánky vedla Martina Čepová, která návštěvníky seznámila i s historií dávné tradice a jejími přesahy. 

 

Šobes je unikátním místem z pohledu historie i současnosti

sobes-perex.jpg Poslední díl seriálu Minuty z Podyjí přivádí diváky do loklaity Šobesu, která patří v Podyjí vůbec k těm nejznámějším. V meadru Šobesu se totiž potkává prehistorická minulost s vinařskou tradicí a unikátní pestrostí biodiverzity. Na specifické podmínky Šobesu je vázáno mnoho vzácných druhů rostlin a živočichů, jejichž spektrum je opravdu pestré. Dílem provází entomolog Správy NP Podyjí Martin Škorpík. 

 

Důležité upozornění nejen pro rybáře: revír Dyje 13/1 je uzavřen do 30.6. 2023

zavora-perex.jpg Na revíru Dyje 13/1 platí do 30. 6. 2023 zákaz rybolovu, vstupu do klidového území a také zákaz využívání všech přístupových cest na základě Nařízení předběžného opatření, vydaného Správou NP Podyjí. Důvodem je ochrana hnízdění kriticky ohroženého živočicha. 

 

Kalendář vycházek a exkurzí 2023

malej-petr-perex.jpg /PROGRAM AKCÍ/ Více než 20 akcí pro veřejnost na letošní sezónu připravili pracovníci Správy Národního parku Podyjí a jejich spolupracovníci. Zavedou vás za žábami, mezi tajemné noční obyvatele Nového Hrádku, pod temnou podyjskou oblohu, do městečka Hardegg nebo za zajímavými zážitky kulturními. První naše letošní akce se uskutečnila již 25. března a byla jí dobrovolnická pomoc na koňské pastvině v Havraníkách. 20. dubna budeme pokračovat slavnostním Otevíráním Felicitiny studánky. Cyklus uzavře tradiční Silvestrovská vycházka, která letos povede mezi Lukovem a Podmolím. 

 

Nová lávka pro pěší přes Dyji je symbolem spolupráce národních parků Podyjí a Thayatal

lavka-perex.jpg /TISKOVÁ ZPRÁVA/ V neděli 2. dubna se uskutečnilo slavnostní otevření visuté lávky pro pěší v lokalitě U Poustevníka pod Hardeggem. Zpřístupněna byla i navazující nová okružní turistická stezka, která propojuje české a rakouské území v národních parcích Podyjí a Thayatal.  Cílem vzniku turistického okruhu, který by oba úzce spolupracující národní parky propojoval, bylo umožnit  turistům seznámit se s unikátním prostředím tak, jak ho utváří sama příroda – bez hranic. Do budoucna společný projekt „Mosty k sousedům“ počítá s postavením i druhé lávky nad Hardeggem v místě někdejšího mostu. Její výstavba se nemohla uskutečnit z důvodu prudkého nárůstu cen materiálů v době covidové.

 

Stepníci přežili jen na lokalitách, které nezarostly lesem

stepnik-rudy-a8672.jpg Stepník rudý je druhem pavouka, který každý pozná, ale setkat se s ním je velmi obtížné. Většinu života totiž tráví skrytě ve své noře pod zemí, odkud na povrch vedou lapací vlákna jeho sítí, navíc je velmi plachý. Samičky jsou zhruba dvakrát větší než výrazně zbarvení samci. U nás přežili stepníci jen na lokalitách se zachovaným bezlesím a Podyjí je jednou ze tří oblastí jeho výskytu v České republice. O souvislostech života stepníků se víc dozvíte v dalším díle našeho seriálu Minuty z Podyjí, kterým provází entomolog Strávy NP Podyjí Martin Škorpík. 

 

Při vytrhávání keřů na Mašovické střelnici vznikly i mělké tůně

tune-perex.jpg /MAŠOVICE/ Konec zimy v Národním parku Podyjí se nesl ve znamení pilné práce na nelesních lokalitách. Na Mašovické střelnici pracoval téměř měsíc bagr. Jeho úkolem bylo odstranit z vybraných míst náletové dřeviny. Odstraňování náletových dřevin je jedním z nejdůležitějších managementových opatření, jehož cílem je zpomalit zarůstání cenných nelesních biotopů, jako jsou suché louky, vřesoviště nebo pastviny.

 

Nový Hrádek je unikát ze 14. století v srdci národního parku

novy-hradek-perex.jpg Několik staletí trvající chátrání stavby, kterou nechal ve druhé polovině 14. století vybudovat  moravský markrabě Jan Jindřich Lucemburský nad řekou Dyjí, a pak také dlouhodobé odlesnění blízkých strmých svahů, umožnilo přímo v srdci nynějšího národního parku vznik unikátních teplomilných společenstev. Ta se vyvíjejí kontinuálně od roku 1645, kdy byl Nový Hádek dobyt a částečně pobořen švédskou armádou. Blíže se s nimi můžete seznámit díky dalšímu dílu seriálu Minuty z Podyjí. 

 

PŘÍRODA KOLEM NÁS - VÝSLEDKY 23. ROČNÍKU VÝTVARNÉ SOUTĚŽE

i.kat.-1.misto-autor-3.-5-let-vlastovicko-let-ms-a-zs-pri-fakult.-nemocnici-cernopolni /FOTOGALERIE, VÝSLEDKY 23. ROČNÍKU SOUTĚŽE PŘÍRODA KOLEM NÁS/ Z téměř třinácti set obrázků a výtvarných děl vybírali letos porotci nejlepší práce v soutěži Příroda kolem nás . Do soutěže se zapojily děti z 131 škol a školek z různých míst po celém Česku. Porota se letos rozhodla ocenit 34 zaslaných prací. Ceny budou zaslány na adresu příslušných škol. Výstava vítězných prací bude ke shlédnutí od soboty 1.4. 2023 v Návštěvnickém středisku Správy Národního parku Podyjí v Čížově a to po celou návštěvnickou sezónu letošního roku. Všechny vybrané a oceněné výtvory si můžete už teď prohlédnout v naší fotogalerii (aktivní odkaz na konci článku). 

 
1 3 4 5 6 10 20 30 40 50   Následující   ››