Tiskové zprávy

1 2 3   Následující   ››

Ministr Brabec navštívil Národní park Podyjí

Vranov nad Dyjí, 10. dubna 2014 – Ministr životního prostředí Richard Brabec dnes navštívil Národní park Podyjí na jižní Moravě. Stejně jako při všech dosavadních návštěvách našich národních parků se ministr setkal s vedením Správy parku, starosty místních obcí i s ředitelem parku na druhé straně hranice. V Podyjí nechyběla ukázka různých přístupů k lesnímu managementu a návštěva Vranovské přehrady. Se starosty prodiskutoval i aktuální problém rakouského projektu výstavby větrných elektráren.

 

Správa Národního parku Podyjí ocenila péči o ovocný sad, naučnou stezku i zvelebování krajiny v okolí Hnanic

/FOTOGALERIE/ Ocenění Dobrý skutek pro Podyjí 2013 dnes ve Znojmě obdržely obec Hnanice za zvelebování svého okolí, rodina Prokopových z Přímětic za příkladnou péči o ovocný sad na hradišťských terasách a občanské sdružení Clary z Vranova nad Dyjí za vybudování a udržování naučné stezky na Vranovsku. Lidé v internetovém hlasování nejvíce podpořili občanské sdružení Popice Charlese Sealsfielda. V obci opravilo dům slavného rodáka, vytvořilo v něm muzeum a pořádá řadu akcí. Správa parku letos na ocenění nominovala deset projektů. Uděluje ho od roku 2012.

 

Podyjské exkurze zájemce zavedou k soutoku Moravské a Rakouské Dyje i do stinných lesů Braitavy

Znojmo, 20. března 2013 /KALENDÁŘ VYCHÁZEK/ – Více než dvě desítky vycházek a exkurzí si pro návštěvníky Podyjí připravila Správa národního parku.  Zájemce zavede do Ledových slují, mezi noční můry nebo za houbami do stinných lesů Braitavy.  Nově také správci parku zvou na adventní zastavení v přírodě s knězem Markem Orko Váchou.  Poprvé se letos s průvodcem do Podyjí můžete vydat už první dubnový víkend. V okolí Čížova Lenka Reiterová popíše vztahy rostlinných společenstev a jejich životní strategie.

 

Správa Národního parku Podyjí ocenila péči o hradišťské terasy, kabely v zemi a autobusy na plyn

Znojmo, 11. prosince 2012 - Hned tři nominovaní si odnesli ocenění Správy Národního parku Podyjí  -Dobrý skutek pro Podyjí 2012. Správci parku ocenili obec Hnanice za to, že se rozhodla skrýt elektrické vedení pod zem, dopravní společnost ZDS Psota za propagaci a užívání plynového pohonu a pana Marka Tejrala za péči o hradišťské terasy.  Lidem se pak v internetovém hlasování nejvíce líbila oprava fasády na rodinném domě v Konicích . Správa parku ocenění Dobrý skutek pro Podyjí udělovala letos poprvé.

 

Výpravná publikace představuje Podyjí v desítkách fotografií i zajímavých textech

Znojmo, 23. listopadu 2012 – Právě vyšla monumentální dvousvazková velkoformátová publikace Národní park Podyjí fotografa Bohumíra Prokůpka (1954-2008) a spolupracovníků. V téměř dvou stovkách fotografií shrnuje více než patnáctiletou práci významného českého fotografa. Nabízí i zajímavé texty o historii a přírodě této jedinečné lokality. Podílely se na nich dvě desítky autorů. Výpravnou publikaci zájemci naleznou u vybraných knihkupců. Objednat si ji také mohou přímo na webu www.nppodyji.cz/kniha .

 

Národní park Podyjí poprvé ocení citlivé rekonstrukce nebo ekologické projekty

Znojmo, 20. listopadu 2012 - Znojmo, 20. listopadu 2012 – Správa Národního parku Podyjí letos poprvé ocení projekty, které zlepšují životní prostředí pro obyvatele i přírodu Podyjí. Mezi osmi navrženými kandidáty jsou zdařilé úpravy staveb respektující kulturní hodnotu sídel, zásahy do veřejných prostranství nebo kvalitní péče o pozemky a další počiny.  Tři oceněné z kandidátů vybere Správa parku. O čtvrtém mohou rozhodnout lidé v internetovém hlasování na www.nppodyji.cz/skutek2012 .  Dobrý skutek pro Podyjí za rok 2012 vyhlásí Správa parku v úterý 11. prosince v 17.00 v Domě umění ve Znojmě.

 

Stoleté popické lípy se dostaly do celostátního finále ankety Strom roku

lipy_u_popicke_kaple_150.jpg Znojmo, 18. června 2012 - Stoleté lípy u kaple na popickém vřesovišti se dostaly v anketě Strom roku 2012 mezi dvanáct nejsympatičtějších stromů Česka. Z 65 návrhů je vybrala odborná porota Nadace Partnerství, která anketu pořádá. Lidé pro ně nyní mohou hlasovat pomocí dárcovské SMS nebo zpoplatněných hlasovacích archů.  Popické lípy do soutěže společně nominovalo občanské sdružení Popice Charlese Sealsfielda, Nadace pro obnovu církevních památek děkanství znojemského a Správa Národního parku Podyjí.

 

Do divočiny, na kolo nebo na koncert. Národní park Podyjí oslaví Evropský den chráněných území

Na cyklistický výlet, na výpravu do bezzásahových oblastí Podyjí nebo na koncert v Čížovské kapli pozvala v sobotu 26. května zájemce Správa Národního parku Podyjí. Spolu s ostatními chráněnými přírodními lokalitami v Česku i v zahraniční si tak připomněla Evropský den chráněných území, který se letos slavil už po třinácté. Mottem letošního ročníku je: „Jak to umí příroda".

 

V Národním parku Podyjí hrozí nebezpečí požárů

Znojmo, 2. května 2012 - Vážení návštěvníci, stejně jako ve zbytku republiky, hrozí i v Národním parku Podyjí nebezpečí požárů. Nemanipulujte zde, prosím, s otevřeným ohněm, nekuřte a nerozdělávejte ohně. V posledních dnech správci parku spolu s místními dobrovolnými hasiči museli řešit požáry malého rozsahu na Havranickém a Fládnitzkém vřesovišti.

 

Výstava dětských kreseb ve Vranově připomene 70. výročí vypálení Lidic i různorodost přírody

Znojmo, 27. dubna 2012 - Dětské výtvarné práce z Bangladéše, Etiopie, Filipín a dalších šesti desítek zemí přišly do soutěže 38. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice. Mladí z celého světa si v ní pravidelně připomínají vypálení české vesnice během II. světové války.  Jejich práce z roku 2010 byly věnovány různorodosti přírody.  Oceněná díla si lidé mohou nyní prohlédnout na výstavě pod názvem Barvy a tvary matky Země - bohatství přírody očima dětí celého světa v Informačním bodě Správy Národního parku Podyjí od 3. května do konce září na vranovském zámku.

 

Stromy Znojemska se staly stoleté lípy u popické kaple

Znojmo, 23. dubna 2012 - Nejvíce hlasů v anketě Strom Znojemska 2011 dostaly zhruba 120 let staré lípy u popické kaple. Pro stromy na magickém místě uprostřed vřesoviště hlasovalo 931 lidí. Největší sympatie hlasujících si získaly také sekvojovce v Kravsku (869 hlasů) a topol v Kubšicích (785 hlasů). Zájemci vybírali z devíti nominovaných stromů.

 

Mezi Hradištěm a Mašovicemi začíná růst nový biokoridor. Pomůže s migrací zvířat i rostlin

Znojmo, 26. 3. 2012 - Správci Národního parku Podyjí začali tento týden s výsadbou stromů a keřů na poli mezi Hradištěm a Mašovicemi. Zhruba 80 metrů dlouhý a 40 metrů široký nepravidelný prostor se stane základem budoucího biokoridoru, který propojí rozsáhlé lesní komplexy národního parku na Hradišti s lesy v okolí Gránického potoka. Vznikne zde tak plnohodnotný pás zeleně, který umožní zvířatům lepší pohyb mezi těmito dvěma lesními plochami a zároveň rozčlení jednolitý polní lán a sníží vodní i větrnou erozi na tomto území.  Správa Národního parku Podyjí tento rok plánuje vysadit celkově téměř 51 tisíc mladých stromků.

 

Opravy uzavřou most v Hardeggu pro cyklisty i pěší

Znojmo, 12. března 2012  - Nejdéle až do konce dubna uzavřou pro pěší i cyklisty opravy most přes Dyji v rakouském městečku Hardegg. Nepřístupný tak bude po značené cestě i z obce Čížov. Správu Národního parku Podyjí o tom informovali zástupci Národního parku Thayatal. Hardeggská vyhlídka zůstane z Čížova bez omezení dosažitelná. O uzavírce mostu budeme turisty informovat i na nejbližších přístupových bodech

 

Letošní vycházky do Podyjí potěší ornitology i fotografy

Znojmo, 5. března - Téměř dvě desítky vycházek a exkurzí do Národního parku Podyjí a jeho okolí připravila Správa parku. Lidé se mohou těšit na vítání ptačího zpěvu u Šafova, letní výpravu za houbami na Čížovsku nebo lapání ranního světla pod vedením zkušených krajinných fotografů v okolí Hardeggu. Na první podyjskou vycházku se zájemci vypraví už poslední březnovou sobotu. Rok exkurzí tradičně zakončí silvestrovská vycházka, která zamíří do lesů u Podmolí.

 

OZNÁMENÍ: Plán péče o Národní park Podyjí a jeho ochranné pásmo je v oficiálním připomínkovém řízení

Znojmo, 17.2. 2012 - Ministerstvo životního prostředí nyní projednává Návrh Plánu péče o Národní park Podyjí a jeho ochranné pásmo pro roky 2012-2022. Svoje připomínky k strategii dalšího rozvoje chráněného území mohou lidé, zájmová sdružení, obce a další instituce až do 16. března podávát na jeho adresu.

 
1 2 3   Následující   ››

Archiv tiskových zpráv