Aktuality

Na kole, na koncertě nebo výstavou: oslavte s námi Evropský den chráněných území

evrop_den_plakat_150_02.jpg Hned tři akce připravila Správa Národního parku Podyjí k Evropskému dni chráněných území. Zájemci mohou tuto sobotu vyrazit s průvodci na kole na nově vyznačené česko-rakouské okruhy, do Čížovské kaple na koncert nebo na fotografickou výstavu věnovanou Ománu. Spolu s ostatními chráněnými přírodními lokalitami v Česku i v zahraniční si letos tento svátek přírody připomenou už po čtrnácté.

 

Zanechte své stopy na mostě přes Dyji. Staňte se součástí uměleckého projektu v Hardeggu

Rakouská umělkyně Eva-Maria Raab vyzývá obyvatele Znojemska a okolí Retzu, aby ji poslali otisky svých bot. Ve svém projektu „Překročení hranice“ je pak v červnu instaluje na most přes Dyji v Hardeggu. Místo se tak podle Raab stane symbolem pohybu, výměny, příchodů a odchodů. Otisky stop vyrobí studenti ze Znojma a Retzu.

 

V Podyjí rozkvetly první letošní orchideje. Prohlédněte si je na vřesovišti i na výstavě v muzeu

/FOTOGALERIE, INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ - Na vřesovišti rozkvetly první letošní orchideje. Prohlédnout si je můžete například u Popické kaple. Rozpoznávat se je můžete naučit i v prvním patře Jihomoravského muzea ve Znojmě. Od počátku května tam orchideje Podyjí návštěvníkům představuje pětice informačních panelů. Zájemci na nich naleznou kromě fotografií a základních informací i popis míst, která tyto ohrožené a chráněné rostliny potřebují k životu.

 

Jednoho z nejfotogeničtějších modrásků můžete potkat i ve Znojmě. Ve volné přírodě ale stále ubývá

Typický je pro něj černo-modře zbarvený líc křídel a na jejich bělavém rubu naopak oranžová páska a množství černých teček.  Modráska rozchodníkového můžete od konce dubna vidět i na některých místech Znojma.  Tento ohrožený motýl poletuje většinou nízko nad zemí pomalým, třepotavým letem. Ve volné přírodě ale stále ubývá. Ke svému životu totiž potřebuje osluněné skalky nebo kamenné zídky s dostatkem rozchodníků. Taková místa ale bez lidské pomoci neustále zarůstají a mizí v náletu dřevin.

 

Den Země v Podyjí očima školáků

Na konci dubna vyrazili školáci ze znojemské základní školy JUDr. Josefa Mareše s námi do národního parku. Přečtěte si, jak svoji návštěvu spojenou s oslavami Dne Země viděli přímo oni.

 

Vrbovna u Jevišovky, slanisko u Nového Přerova nebo tasovické skály – vydejte se s námi za skrytými přírodními poklady Znojemska

Na mapě chráněných přírodních lokalit je nenajdete a přitom jsou to jedinečná místa, která nabízí nezaměnitelné životní podmínky pro řadu zajímavých rostlin a živočichů.  Vytvořila je příroda i pečlivá ruka hospodáře.  V minulém roce je zkoumali odborníci z Jihomoravského muzea ve Znojmě. Za desítky let starými vrbami nebo unikáty prosolené půdy se s námi můžete vypravit už druhou květnovou sobotu.

 

Zoologové v Podyjí odkryli tajemství modré žáby

Tuto žábu v Podyjí můžete vidět jen velice vzácně. Pokud na ní ale narazíte v době páření, čeká vás neobvyklá podívaná. Kůže samečků skokana ostronosého totiž získá šedomodrou až zářivě modrou barvu. V národním parku žije tento kriticky ohrožený obojživelník jen na dvou místech. Až nyní se podařilo zoologům zjistit, kde se rozmnožuje.

 

Výstava orchidejí ve Znojmě a dětské kresby ve Ctěnicích

V národních parcích Podyjí a Thayatal rostou téměř dvě desítky různých druhů orchidejí. Na fotografiích si je můžete od 22. dubna prohlédnout v prostorách Jihomoravského muzea v Minoritském klášteře. Ke Dni Země na pondělí 22. dubna také Správa parku připravila vernisáž výstavy dětských kreseb z lidické soutěže "Barvy a tvary matky Země - bohatsví přírody očima dětí celého světa" do zámeckého areálu ve Ctěnicích u Prahy.

 

Vítězové ankety Strom Znojemska - tentokrát topoly a jerlín

mini.jpg Anketa Strom Znojemska 2012 má již svoje vítěze Hlasování bylo uzavřeno s koncem měsíce března, pro konečný výsledek byly sečteny hlasy z internetu a všech tří výstav (ve Znojmě a v Moravském Krumlově). Na prvních třech místech skončily topoly v Olbramovicích, jerlín ve Višňovém a topoly ve Znojmě.

 

Projeďte se kolem Železné opony, první kilometry celoevropské trasy jsou vyznačeny v Podyjí

/MAPA/ Ze severu Evropy až k Černému moři se budete moci v budoucnu projet po nově budované evropské cyklostezce podél bývalé Železné opony. Její první kilometry byly na jaře vyznačeny přímo v Podyjí.  V sobotu 20. dubna při příležitosti Dne země ji můžete s námi otevřít symbolickou cyklovyjížďkou.

 

Vítězové dalšího ročníku Stromu Znojemska budou vyhlášeni

dub.jpg Hlasování vloni vyhlášené ankety Strom Znojemska 2012 bylo uzavřeno s koncem měsíce března 2013, poté byly sečteny hlasy z internetu a z výstav. Pokud chcete být mezi prvními, kdo se dozví, který z navržených stromů byl tentokrát veřejnosti nejsympatičtější, přijďte ve středu 10. dubna do Domu umění.

 

Ministerstvo životního prostředí zahajuje kampaň "Česká příroda" veletrhem v Praze

Veletrh chystá Ministerstvo životního prostředí na pátek 19. a sobotu 20. dubna 2013 od 10 do 18 hodin do prostor pražského Národního domu na Vinohradech. Další akce budou následovat v průběhu celého roku 2013. K podstatným momentům kampaně bude patřit Léto v české přírodě, mezinárodní festival Ekofilm 2013 nebo podzimní workshop pro studenty.

 

Mladí strážci ze Znojemska pozorovali probouzení přírody Podyjí

/FOTOGALERIE, REPORTÁŽ/ - Mladí příznivci Národního parku Podyjí se předposlední březnový víkend sešli v Havraníkách. V okolí sledovali stopy práce bobrů, probouzející se přírodu a učili se rozpoznávat stromy.  Přečtěte si krátký popis jejich dobrodružství  od Svatavy Holubové

 

Jarozvěsti u Čížova – Do Podyjí se po zimě vrací čejka chocholatá

/AUDIO/ Její hlas je typickým ohlašovatelem jara. Čejka chocholatá je jedním z prvních ptáků, který se vrací ze svých zimovišť v jihozápadní Evropě nebo v severní Africe. V půli března ji ornitologové viděli i u Čížova, Nového Šaldorfa či Havraníků. Přestože byla v Česku vždy běžně hnízdícím a početným opeřencem, od poloviny minulého století dramaticky čejky ubývají a platí to i pro Znojemsko.

 

Podyjské exkurze zájemce zavedou k soutoku Moravské a Rakouské Dyje i do stinných lesů Braitavy

Znojmo, 20. března 2013 /KALENDÁŘ VYCHÁZEK/ – Více než dvě desítky vycházek a exkurzí si pro návštěvníky Podyjí připravila Správa národního parku.  Zájemce zavede do Ledových slují, mezi noční můry nebo za houbami do stinných lesů Braitavy.  Nově také správci parku zvou na adventní zastavení v přírodě s knězem Markem Orko Váchou.  Poprvé se letos s průvodcem do Podyjí můžete vydat už první dubnový víkend. V okolí Čížova Lenka Reiterová popíše vztahy rostlinných společenstev a jejich životní strategie.